Adres: Młodzieżowa 5
Dyrektor: Dorota Szczyrba
Strona WWW: https://przedszkole26tychy.webnode.com/

Przedszkole nr 26 w Tychach funkcjonuje od 1976 roku, jest placówką publiczną. Mieści się w dużym wolnostojącym budynku w centrum miasta przy ulicy Młodzieżowej 5. Placówka przystosowana jest do potrzeb rozwojowych dzieci w wieku przedszkolnym. Dysponuje 7 przestronnymi salami zajęć wyposażonymi w odpowiedni sprzęt, zabawki i pomoce dydaktyczne.

Wszystkie sale w naszym przedszkolu są nowocześnie umeblowane. Meble są nowe, estetyczne i dostosowane do potrzeb dzieci.    Wnętrze budynku  zostało kompleksowo wyremontowane w 2018 roku. Wszystkie pomieszczenia są estetyczne, czyste, przyjazne dzieciom, zapewniające bezpieczny pobyt uczęszczającym do przedszkola wychowankom.

Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 17:00.

Do dyspozycji dzieci jest przestronny ogród przedszkolny, który doposażamy i modernizujemy. Dzieci mogą korzystać z bezpiecznych urządzeń do zabaw, wśród których znajdziemy drewniane konstrukcje, urządzenia rekreacyjne, altanki oraz ścieżkę rowerową z sygnalizacją świetlną pozwalającą na praktyczne poznawanie zasad ruchu drogowego. Dysponujemy rowerami i hulajnogami oraz sprzętem sportowym. Czynimy  starania, by przedszkolny ogród doposażyć w nowe, atrakcyjne konstrukcje rekreacyjne dla dzieci.

W przedszkolu funkcjonuje 7 oddziałów, do których uczęszcza 165 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra nauczycieli posiadająca wyższe wykształcenie pedagogiczne. Ponadto, bez dodatkowej opłaty dzieci korzystają z zajęć rytmiki i nauki języka angielskiego. Wszystkie potrzebujące pomocy dzieci objęte są opieką pedagoga, psychologa i logopedy. Na życzenie rodziców dzieci uczęszczają na lekcje religii wyznania rzymsko-katolickiego.

Przedszkole umożliwia rozwój indywidualnych zainteresowań i talentów dzieci poprzez udział w różnego rodzaju konkursach, przeglądach artystycznych, wystawach i zawodach sportowych.

Dzieci korzystają w przedszkolu z 3 lub 2 posiłków w zależności od potrzeb rodziców. Posiłki przygotowywane zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia są bardzo smaczne i zdrowe.

W przedszkolu dbamy o to, by każde dziecko czuło się ważne – w spokojnej, serdecznej atmosferze prowadzimy zajęcia i zabawy wspomagające jego indywidualny rozwój.

Ponadto oferta przedszkola obejmuje pomoc rodzicom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i rozwojowych dzieci przy współudziale specjalistów, niwelowanie różnic oraz dysfunkcji rozwojowych u dziecka w wieku przedszkolnym.

1. Żywienie:

W naszym przedszkolu dzieci otrzymują trzy smaczne i zdrowe posiłki dziennie, które przygotowywane są w przedszkolnej kuchni. Menu jest oparte na zbożach pełnoziarnistych, sezonowych warzywach i owocach, roślinach strączkowych, nasionach, pestkach.

Pierwszym  posiłkiem jest  śniadanie (godz. 9:00) są  to z  reguły   pyszne i   zdrowe  kanapki z  warzywami.

Obiad dzieci otrzymują jako 2 osobne posiłki – zupa (godz. 11:00) i drugie danie (godz. 12:30), co sprawia, że jest on zjadany z większym apetytem. Do tego proponujemy dzieciom domowy kompot.

Podwieczorek stanowi dopełnienie zbilansowanej diety. W ciągu dnia dzieci otrzymują przekąski, na które składają się zdrowe kompozycje warzyw, owoców, roślin strączkowych np. jabłko, banan, bakalie.

2. Formy współpracy z rodzicami:

Przedszkole oferuje różne formy współpracy z rodzicami:

· Zajęcia otwarte,

· Dni otwarte dla dzieci nowo przyjętych do przedszkola,

· Spotkania okolicznościowe,

· Zajęcia o charakterze warsztatowym,

· Artykuły dla rodziców na tematy dotyczące zdrowia, wychowania i zainteresowań dzieci,

· Kąciki informacyjne,

· Konsultacje indywidualne,

· Zebrania z rodzicami,

· Na bieżąco uaktualniana strona przedszkola,

· Przedszkolny Facebook prezentujący aktualne wydarzenia z życia przedszkola.

1. Programy autorskie i zajęcia dodatkowe:

Przedszkole proponuje bogata ofertę programów autorskich obejmujących zajęcia: muzyczne, taneczno  – rytmiczne,  zajęcia z języka angielskiego i zabawy słowem.

1.  „Od słowa do słowa” – program dla dzieci 6 -letnich, rozwijający zasób słownictwa, umiejętności komunikacyjne, eksperymentowanie słowem.

2.   „Angielski na co dzień” – program dla dzieci 3-4 letnich.

3.   „ Przedszkolna rytmika dla starszaka i smyka” - program z rytmiki dla wszystkich dzieci przedszkolnych,

4.   Zajęcia z języka angielskiego" - zajęcia dla dzieci od 3-6 lat.

5.  „Spotkania z muzyką” – program dla dzieci od 3- 6 lat. Zajęcia muzyczne, rozwijanie wrażliwości i aktywności muzycznej w oparciu o piosenki , tańce, zabawy rytmiczno-muzyczne.

2. Akcje ogólnopolskie:

Dzieci z naszego przedszkola regularnie uczestniczą w wielu akcjach, konkursach i wydarzeniach o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, np.:

v  „Góra grosza”,

v  „Cała Polska Czyta Dzieciom”,

v   „Pomaganie przez odkręcanie” – zbiórka nakrętek

v   Pomoc zwierzętom ze schroniska,

v   Zbiórka surowców wtórnych,

3. Imprezy cykliczne w przedszkolu:

Przedszkole organizuje wiele uroczystości, w których przebieg i organizację angażujemy całą społeczność przedszkolną – dzieci, rodziców i nauczycieli.

· „Rodzinna spartakiada przedszkolna”,

· „Święto jesieni” (Dzień Ziemniaka, Święto Ogórka, Dzień Jabłka),

· „Święto Pluszowego Misia”,

· „Dzień śląski”,

· „Spotkanie z Mikołajem”,

·  „Uroczysta Wigilia przedszkolna”,

· „Bal karnawałowy”,

· „Przedszkolny korowód na przywitanie wiosny”,

· „Rodzinne uroczystości” (Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, Dzień Dziecka),

4. Współpraca ze środowiskiem lokalnym:

• Wyjścia do kina , Teatru Małego i Mediateki w Tychach,
  • Spotkania z aktorami w przedszkolu – teatrzyki,
  • Współpraca z logopedą,
  • Współpraca z Hospicjum i Domem Pomocy Społecznej w Tychach,
  • Współpracujemy również z Miejską Komendą Policji, Strażą Pożarną, Strażą Miejską,
  • Współpraca z innymi placówkami oświatowymi.

PRZEDSZKOLE NR 26 Oddział ogólny