Adres: Jedności 51
Dyrektor: Aleksandra Klimczewska
Strona WWW: zsp2tychy.cba.pl
E-mail: zsp2@oswiata.tychy.pl

Przedszkole Nr 23 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 2 znajduje się na obrzeżach miasta w pięknej, malowniczej dzielnicy Tychów - Cielmice. Pobliski las, łąki i pola uczą wrażliwości względem przyrody, jednocześnie kształtując do niej głęboki szacunek. Usytuowanie przedszkola w swoistej enklawie zieleni i spokoju pozwala na nieograniczony, bezpośredni kontakt z przyrodą i stwarza optymalne warunki realizacji edukacji ekologicznej.

To miejsce jasne, przestronne, kolorowe i pełne zabawek, gdzie każde dziecko ma możliwość rozwoju swoich zainteresowań  i uzdolnień.

Kameralna atmosfera wychowawcza oparta na wspieraniu indywidualnego rozwoju oraz wzajemny kontakt dzieci w zróżnicowanym wieku upodabniają placówkę do domu rodzinnego, sprzyjają budowaniu przyjacielskich relacji między dziećmi bez względu na wiek i znacząco wpływają na ich rozwój intelektualny i osobowościowy.

Spełniając oczekiwania lokalnej społeczności organizujemy bogaty kalendarz przedszkolnych uroczystości, stanowiących już tradycję naszej placówki, dbamy także o kulturowy rozwój naszych wychowanków zapewniając im uczestnictwo w różnych wydarzeniach kulturalnych poza przedszkolem.
W życiu przedszkola ważne są wszystkie sytuacje integrujące rodzinę, dlatego w naszej placówce zwracamy uwagę na współpracę    z rodzicami. Staramy się, aby przedszkole było miejscem atrakcyjnym dla dzieci i rodziców, a przy tym zapewniało wszechstronny rozwój psychofizyczny każdemu wychowankowi i wspomagało rodzinę w jego wychowaniu. Uważamy, że wspólne zadania i odpowiedzialność za ich realizację łączą środowisko rodzinne i przedszkolne. Dokładamy wszelkich starań, aby każde dziecko czuło się w przedszkolu dobrze i bezpiecznie.

Przedszkole posiada Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki za udział w Ogólnopolskiej Kampanii „Wszystkie Kolory Świata” zorganizowanej przez UNICEF POLSKA.
O wysokim poziomie placówki świadczy również Europejski Znak Innowacyjności w dziedzinie nauczania języków obcych, European Language Label.
Przedszkole bierze udział w warsztatach edukacyjnych "Akademia zdrowego uśmiechu" oraz projekcie "Przedszkole i piłka", w ramach którego odbywają się atrakcyjne zajęcia ruchowe. Ponadto przedszkolaki uczestniczą w wycieczkach turystyczno - krajoznawczych np. do Parku Niespodzianek w Ustroniu, Górnośląskiego Parku Etnograficznego i spektaklach teatralnych.

Aby jak najlepiej stymulować wszechstronny rozwój naszych wychowanków stosujemy twórcze i aktywne metody pracy, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w różnym wieku.
W przedszkolu odbywa się nauka języka angielskiego dla grup "Pszczółki", „Biedronki” i „Motylki”. Zajęcia z języka angielskiego prowadzone są w oparciu o gry i zabawy językowe z wykorzystaniem kart obrazkowych, zabawek, piosenek oraz metod TPR – Total Phisical Response – nauka za pomocą ruchu. Przedszkole uczestniczy w ogólnopolskich akcjach, takich jak:
• "Tydzień Pluszowego Misia”
• "Cała Polska czyta dzieciom”
• Sprzątanie świata
• "Góra grosza”
• Zbiórka baterii, zbiórka nakrętek
• "Szlachetna Paczka"
• Udział w programie "Kid Speak"
• "Serce za Odwagę"
• "Koszulka dla Afryki"
• "Paczuszka dla Maluszka" - Świetlikowo

Dodatkowo w przedszkolu zapewniamy opiekę logopedyczną oraz pomoc psychologiczną - pedagogiczną w trakcie indywidualnych konsultacji specjalistycznych w ramach kontraktu z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Tychach.

PRZEDSZKOLE NR 23