Adres: Zelwerowicza 21
Dyrektor: mgr Lidia Celmer
Strona WWW: przedszkole21.tychy.pl

Przedszkole Nr 21 znajduje się w samym  centrum osiedla „Z”, z dala od głównych ulic.  Pobliskie otoczenie w postaci: lasu, parku i Jeziora Paprocańskiego, zapewnia  dzieciom stały kontakt z przyrodą.
      Budynek jest wolnostojący. Znajduje się w nim 8 przestronnych,  jasnych sal  z  bezpośrednim dostępem do łazienki.
      Przedszkolaki mają do dyspozycji  salę relaksacyjną zwaną „Śmiecholandią”, w której korzystają z różnorodnego sprzętu i przyborów sportowych rozwijających ich sprawność fizyczną.
      Przedszkole otoczone jest pięknym ogrodem, w którym znajduje się dużo zieleni (drzew,krzewów, kwiatów) oraz urządzeń służących dzieciom do różnorodnych zabaw na powietrzu (zjeżdżalnie, piaskownice, domki do wspinania tzw "Małpi gaj"). W jednym z jego zakątków mieści się ogródek, w którym w okresie wiosenno - letnim uprawiane są warzywa i zioła. Ogródkiem opiekują się najstarsze grupy przedszkolne pod czujnym okiem Pań.
      Przedszkole posiada własną kuchnię, w której przygotowywane są  smaczne posiłki. Dbając o przyszłość  naszych wychowanków promujemy zdrową żywność. Warzywa, owoce i  zioła obecne w menu pozytywnie wpływają na zdrowie naszych dzieci.  Dla przedszkolaków wymagających specjalnej diety panie kucharki serwują posiłki indywidualne.
     Wyposażenie placówki jest systematycznie uzupełniane i dostosowywane do potrzeb rozwojowych dzieci. Obiekt przedszkolny spełnia podstawowe wymogi BHP. Stan techniczny obiektu jest dobry, placówka wyposażona w odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy z oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi.

Nad rozwojem dzieci czuwa wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Nauczycielki są doświadczonymi pedagogami. Nie tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe i kompetencje, ale systematycznie wzbogacają swoją wiedzę  i umiejętności poprzez uczestnictwo w kursach, grantach, warsztatach metodycznych   i konferencjach. Wiele osób uzyskało dodatkowe kwalifikacje kończąc studia podyplomowe.
     W każdej grupie wiekowej obowiązuje program wychowania przedszkolnego zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Nauczycielki w pracy z dziećmi wykorzystują ciekawe metody i formy pracy. Między innymi: elementy metody Ireny Majchrzak - "Odmienna metoda nauki czytania", Jagody Cieszyńskiej -"Symultaniczno -sekwencyjna metoda czytania", "Dziecięca matematykę" E. Gruszczyk - Kolczyńskiej, elementy metody M. Montessori, Program "Przyjaciele Zippiego", Ruch Rozwijający W. Sherborn.
     W przedszkolu realizowane są programy: "Program Wychowawczy Przedszkola", oraz programy  promujące zdrowie: "Czyste powietrze wokół nas", "Mamo, tato wolę wodę" i "Akademia Zdrowego Przedszkolaka".
W grupach realizowane są programy autorskie mające na celu rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy dzieci oraz  pomagające rozumieć i oswoić emocje. W placówce realizowany jest program autorski "Możesz więcej" - dla dzieci uzdolnionych.
     W ramach wielu organizowanych imprez przedszkolnych oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi dzieci mają możliwość wzajemnego poznania się, jaki i poznania całego personelu. Coroczny Festyn Rodzinny integruje rodziców ze społecznością przedszkolną. Dzięki funduszom z Rady Przedszkola wychowankowie mają możliwość oglądania w przedszkolu teatrzyków.
      Przedszkole czynnie uczestniczy w szeregu akcjach miejskich i ogólnopolskich, m.in.: "Cała Polska czyta dzieciom";"Góra grosza". Przedszkole w ramach Programu eTwinning współpracuje z przedszkolami między innymi  z Turcji, Rumunii, Włoszech oraz Bośni i Hercegowiny.

W przedszkolu prowadzone są:

* bezpłatna terapia logopedyczna;

* religia na życzenie rodziców;

* dla wszystkich dzieci zajęcia umuzykalniające;

* język angielski dla wszystkich grup przedszkolnych;

* koła zainteresowń - matematyczne, muzyczne.